Brida- De Paulo Coelho
Printre primele fraze ale romanului Brida găsim o propoziţie care exprimă într-ul fel, după părerea mea,ideea principală a romanului, şi anume “Toate drumurile duc la Roma”. De aici putem afla tema acestui roman, aceea că orice am căuta, orice dar am vrea să descoperim, toate se pot găsi în orice loc, căci toate darurile sunt în inima noastră, în puterea noastră de a le găsi.
Nu aş putea să fac o recenzie sau un rezumat al acestui roman, căci nu pot povesti în maniera proprie despre ce a scris un anumit autor despre anumite idei( idei filosofice, mistice, profunde şi cu greu de “digerat”), şi nu despre doar o idee principală sau având o acţiune pe parcursul operei. Pot doar să vă prezint ideile - paragrafe citate din carte- pe care le-am considerat principale din cadrul romanului( cu anumite comentarii ), şi anume următoarele:
1. “Am învăţat că a-l căuta pe Dumnezeu înseamnă o Noapte Întunecată. Credinţa este o Noapte Întunecată. Nu a fost o surpriză. Fiecare zi din viaţa omului este o noapte întunecată(…) oamenii merg înainte pentru că au credinţă” - de aici putem înţelege faptul că orice om are în inima sa credinţă, o credinţă într-o anumită zeitate sau un anumit Dumnezeu Suprem sau credinţa că orice este posibil atât timp cât îţi doreşti cu adevărat şi faci tot posibilul pentru a obţine ceea ce îţi doreşti;
2. ”Esenţa Creaţiei este una singură.Iar această esenţă se numeşte Dragoste. Dragostea este forţa care ne reuneşte, pentru a concentra experienţa răspândită în multe vieţi, în multe locuri ale lumii” – dragostea este cea care reuneşte totul în acest Univers, cea care ne ţine în viaţă, este viaţa pe Pământ şi pe orice altă planetă locuită, este sensul vieţii noastre; trebuie să iubim pentru a putea evolua, căci doar iubind puten cunoaşte pe celălalt şi mai ales pe noi înşine;
3. ”Toată viaţa omului se rezumă la căutarea Celeilalte Părţi(...). Orice ar obţine, va fi incomplet dacă nu va reuşi să-şi găsească Cealaltă Parte” – esenţa vieţii este într-adevăr, după cum spune şi autorul, căutarea jumătăţii, acea fiinţă care ne completează, care ne aduce bucurie, care este dragostea adevărată; oamenii caută la orice vârstă dragostea, dar speră să găsească ce este potrivit pentru fiecare şi să iubească până la moarte; ceea ce nu ştiu de multe ori este dacă şi-au găsit acea Parte care îi completează şi astfel caută o viaţă dragostea, pentru a se simţi împliniţi;
4. “În fiecare viaţă avem o obligaţie misterioasă de a reîntâlni cel puţin una din Părţi. Iubirea cea Mare, care le-a separat, are parte de Iubirea care le uneşte din nou” – de aici putem înţelege faptul că în fiecare viaţă trăită trebuie să ne căutăm jumătatea, Cealaltă Parte, pentru a ne reuni cu Iubirea;
5. “Cu cât înţelegi mai multe despre tine însăţi, cu atât o să înţelegi mai multe despre lume şi vei fi mai aproape de Cealaltă Parte a ta.”- citat care ne spune un mare adevăr( Cunoaşte-te pe tine însuţi), acela de a ne descoperi pe noi însine( cu toate calităţile, darurile date de Divinitate, scopul nostru în viaţă) pentru a putea apoi să ne găsim dragostea potrivită pentru fiecare;
6. “când oamenii erau aproape de Dumnezeu, sexul era comuniunea simbolică cu unitatea divină. Sexul era reîntâlnirea cu sensul vieţii ”- acest citat explică faptul că oamenii la începuturi( când au apărut primele fiinţe umane) aveau o legătură specială cu divinitatea, erau foarte apropiaţi căci exista o credinţă puternică, iar împreunarea dintre oameni era sfântă, căci era dată de acea divinitate; acum, în zilele noastre, această împreunare nu mai are acea însemnătate decât la anumite persoane, care păstrează în suflet acea credinţă pură, acea puritate sufletească, acea credinţă într-o divinitate bună, absolută, supremă, acre pe toate le poate face;
7. “şi bărbatul, şi femeia sunt absolut vulnerabili faţă de forţa sexului, pentru că acolo plăcerea şi teama au aceeaşi importanţă”- ce putem înţelege de aici? Eu una nu înţeleg despre ce teamă putem vorbi atunci când ne dăruim persoanei iubite, dar poate cineva are nişte idei despre acest subiect, aştept comentarii :)
8. “În sex, du în pat numai dragostea şi cele cinci simţuri. Numai aşa vei experimenta comuniunea cu Dumnezeu ”- poate că de aici înţelegem faptul că atunci când te dăruieşti unei persoane trebuie să iubeşti cu adevărat pentru a putea gusta, a vedea, a auzi, a mirosi şi a pipăi împreună cu persoana iubită acele momente;
9. ’’Că tu niciodată nu vei fi a mea, şi din cauza asta te voi avea pentru totdeauna.(…) dragostea înseamnă libertate’’ – acest citat ne luminează într-un fel mintea, căci trebuie să ştim că atunci când iubim nu putem fi posesivi, geloşi sau invidioşi; dragostea reprezintă libertatea de a iubi fără a contrânge, fără a schimba pe cineva, fără a obliga, dar şi fără a poseda, căci doar sufletul este al nostru, dacă putem spune aşa, nimic nu ne aparţine, ci ne este dat pentru o anumită perioadă de timp;
10. ’’ Atunci când sufletul se divide, întotdeuna se divizează într-o parte masculină şi una feminină. Astfel este explicat în cartea Genezei: sufletul lui Adam s-a divizat, iar Eva s-a născut din el.’’ – acest controversat citat, aş putea spune, ne arată faptul că orice fiinţă îşi are jumătatea undeva, în acestă lume şi de aceea trebuie să o caute, pentru a putea fi fericit, căci doar întregi ne putem cunoaşte.
Aceste citate sunt, în opinia mea, foarte importante pentru înţelegerea unor teme precum sensul vieţii, căutarea dragostei adevărate sau reîncarnarea, dar fiecare ar trebui să citească acestă carte, Brida, de Coelho, pentru a înţelege esenţa în felul său, după cunoaşterea proprie.
Eu am oferit aceste citate pentru a incita spre lectură, spre a descoperi o nouă lume, spre a descoperi ceva nou, care poate ne va ajuta la dezvoltarea noastră spirituală.
Dumnezeu să ne ajute spre a ne regăsi pe noi înşine, fiecare cu scopul şi drumul său.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu