Postări populare

joi, 23 iunie 2011

Fără graniţe - de Ken Wilber -Abordări orientale şi occidentale ale dezvoltării personale-

Pentru cine vrea să citească această carte în întregime, se poate citi accesând link-ul : http://www.scribd.com/doc/30256044/Ken-Wilber-Fara-Granite-Abordari-Orientale-Si-Occidentale-Ale-Dezvoltarii-Personale

 1.Cine sunt eu?

·         Voi prezenta la fiecare capitol ideile principale, pentru a înţelege câte puţin din ce a vrut să explice autorul în cadrul capitolului respective( menţionez că toate sunt citate).

·         ’’fericirea fiecăruia dintre noi şi a tuturor este, în definitiv, un lucru cert’’.
·         Cine sunt eu?” înseamnă, de fapt “ Unde trasezi limita aceea?”(“sunt asta, nu ceea”).
·         Tot ce se află în interiorul învelişului de piele a corpului este într-un anume sens ’’eu’’(sine) şi tot ce există în afara lui este ’’non-eu’’(non-sine)- graniţa reprezentată de piele.
·        Consideri că eşti un trup sau că ai unul?
·         Individul se identifică cu o imagine de sine mentală mai mult sau mai puţin corectă şi cu procesele intelectuale şi emoţionale asociate acesteia. Din moment ce nu se va identifica cu întregul organism, nu va accepta decât o imagine a acestuia. Astfel, apare senzaţia că este un ’’eu’’ şi că trupul fizic îl însoţeşte doar.
·         Graniţa dintre sine şi non-sine poate fi foarte flexibilă.

2.Pe jumătate

·         Toate lucrurile pe care le considerăm serioase şi importante în viaţă nu sunt altceva decât un pol al unei perechi de termeni opuşi: bun şi rău, viaţă şi moarte, plăcere şi suferinţă, libertate şi contrângere.
·         Adam a trebuit să clasifice şi să categorizeze animalele şi plantele- a trebuit să traseze o linie de demarcaţie mentală între diversele grupuri de animale; a fost primul cartograf, ceal care a creat graniţele;
·         A dori ceva- a construi o graniţă între lucrurile plăcute şi cele dureroase şi a ne îndrepta spre cele dintâi;
·         A nutri o idee: a face o delimitare între conceptele pe care le considerăm adevărate şi cele care ne par false;
·         Liniile de demarcaţie sunt între interio şi exterior;
·         Pomul Cunoaşterii- copacul contrastelor, binele şi răul; când Adam a recunoscut deosebirea dintre ele, când a trasat acea graniţă fatală, întreaga sa lume s-a prăbuşit; când Adam a păcătuit, lumea contrariilor, la a cărei creaţie contribuie el însuţi, s-a întors împotriva lui; durere/ plăcere, viaţă/moarte, muncă/joacă- un val uriaş de contrarii conflictuale s-a prăvălit asupra omenirii;
·         Graniţele sunt pure iluzii, pretind că separă ceea ce nu este în realitate separabil;
·        Fiind copii, vom intra atunci în Împărăţie? Iisus le-a zis: Când veţi face din două una şi când veţi face înăuntru ca şi-afară şi afară ca-năuntru ş ice-I sus ca tot ce-I jos, şi când bărbat şi femeie va fi un singur trup, atunci veţi intra în Împărăţie;

3.Teritoriul fără graniţe

·         În Univers nu există graniţe- supremul secret metafizic;
·         Graniţele sunt iluzii, rezultate ale modului în care structurăm realitatea;
·         Realitatea nu mai poate fi percepută ca un complex de elemente distincte, separate de graniţe; realitatea- Universul- formează ea insăşi unicul “lucru” cu adevărat indivizibil, cu părţi interdependente;

4.Conştiinţa fără graniţe

·         Conştiinţa unitară- simpla conştientizare a teritoriului real fără graniţe;
·         Realitatea se află dincolo de nume şi de forme, cuvinte şi gânduri, delimitări şi graniţe;
·         Graniţa dintre sine şi non-sine este fundamentală, primară, cea la care renunţăm cel mai greu; este acea linie de separare dintre “eu aici” şi ”obiectele dincolo”; este distincţia dintre subiectul cunoscător şi obiectul cunoscut; această graniţă este spaţiul dintre organismul meu şi mediu;
·         Nu-l poţi auzi pe cel ce aude- nu-l poţi auzi pentru că nu există; ceea ce am fost învăţaţi să numim “ascultător” sau “auzitor” nu este altceva decât experienţa de a auzi în sine; nu poţi auzi auzul;
·         Dacă mă uit la un copac, nu există o experienţă numită “copac” şi o alta “văzând copacul”, ci doar unica experienţă a vederii copacului; nu văd această vedere, aşa cum nu miros mirosul, nu gust gustul;
De ce eşti nefericit?
Fiindcă 99,9%
Din tot ceea ce gândeşti
Şi din tot ceeea ce faci
E pentru tine însuţi
Şi TU NU EXIŞTI.( aici se referă la faptul că noi existăm doar ca suflete eterne, iar trupul ne este dat doar ca să ne manifestăm fizic pe acest pământ, deci să ne îngrijim de sufletele noastre, nu de trup,care este efemer).

5.Clipa fără graniţe

·         E nevoie să înţelegem sensul în care Scriptura vorbeşte despre timp şi veşnicie;
·         Eternitatea- e chiar în faţa ta!
·         Eternitatea- o conştientizare lipsită total de noţiunea timpului; clipa eternă este o clipă atemporală, fără înainte şi fără după, fără naştere şi fără moarte, fără trecut şi fără viitoe;
·         Prezentul este unicul lucru care nu are sfârşit; este unica realitate;
·         Nu există trecut şi viitor;

·         Conştiinţa unitară- sinele persoanei, unicul sine real; ego-ul- o limitare şi contrângere nefirească a conştiinţei unitare;
·         Graniţa primară: disocierea între văzător şi văzut, între cunoscător şi cunoscut, între subiect şi obiect;
·         Dumnezeu este sinele real al întregii existenţe;
·         În clipa în care un individ ăşi percepe ’’sinele’’ separat de mediu, atunci apare teama conştientă de moarte;
·         Naşterea- acea stare care nu are trecut; moartea- acea stare care nu are viitor;
·         Omul refuză să se simtă el însuşi în mod global, îşi reneagă trupul şi îl transformă într-o posesiune; nu vrea să trăiască împreună cu trupul său pentru că acesta este distructibil;

7.Nivelul supraeului- Începutul descoperirii

·         O persoană care începe să simtă/să înţeleagă suferinţa vieţii începe totodată să se treazească la o realitate mai profundă;
·         Suferinţa marchează naşterea impulsului creativ;
·         Încătuşarea în supraeu: atunci când omul încearcă să nege faţă de sine existenţa unor tendinţe precum mânia, agresivitatea, pulsiunile erotice, bucuria, ostilitatea, curajul, ...;
·         Se neagă faptul că acestea aparţin persoanei respective; omul începe să creadă că acele tendinţe sunt exterioare, “non-sine”; acele tendinţe sunt înstrăinate, iar individual se identifică doar cu ceea ce a rămas, o imagine de sine îngustată, sărăcită şi incorectă- supraeul.

8. Nivelul Centaurului

·         Idea de a ne reînsuşi trupul;
·         Conştiinţa mea se limitează aproape exclusive la conştiinţa din cap, de parcă eu sunt mintea mea, care are un trup; corpul devine o posesiune, un obiect, o proiecţie;
·         A afla adevăratul sens al vieţii înseamnă totodată a accepta moartea ca parte a vieţii;

9. Sinele în transcendenţă

·         Ce anume din interiorul fiinţei umane poate exista dincolo de fiinţa umană?- răspunsul: Înconştientul colectiv
·         Descoperirea sinelui profund: individul nu se mai identifică exclusiv cu eul sau cu centaurul său şi , astfel, nu mjai este strivit de problemele şi dramele pur personale; ştie că sinele profund rămâne neafectat, liber, neatins;
·         Să rostim în minte frazele( fiind concentraţi pe semnificaţia fiecăruia în parte):
·         Am un trup, dar (eu)nu sunt acest trup. Îmi pot vedea şi simţi trupul, iar ceea ce poate fi văzut şi simţit nu este adevăratul Văzător;
·         Am dorinţe, dar nu sunt aceste dorinţe. Îmi pot cunoaşte dorinţele, iar ceea ce poate fi cunoscut, nu este adevăratul Cunoscător;
·         Am emoţii, dar nu sunt aceste emoţii. Îmi pot simţi emoţiile, iar ceea ce poate fi simţit nu este adevăratul Simţitor;
·         Am gânduri, dar(eu) nu sunt aceste gânduri. Îmi pot cunoaşte gândurile, iar ceea ce poate fi cunoscut nu este adevăratul Cunoscător.
·         După ce am repetat aceste fraze de mai multe ori, afirmăm hotărât, ferm: EU SUNT CEEA CE RĂMÂNE, UN CENTRU PUR AL CONŞTIINŢEI, UN MARTOR NECLINTIT AL TUTUROR ACESTOR GÂNDURI,EMOŢII, DORINŢE ŞI SENTIMENTE.
·         Dacă perseverezi în acest exerciţiu, s-ar putea, de exemplu, să simţi o profundă senzaţie interioară de libertate, de detaşare, de stabilitate;
·         Individul perfect îşi foloseşte mintea ca pe o oglindă; nu reţine nimic, nu refuză nimic; primeşte, dar nu păstrează;( omul trebuie să păstreze ce este mai bun pentru el, pentru dezvoltarea sa spirituală şi nimic altceva).
·         Nimeni nu se apropie atât de mult de Dumnezeu ca acela care a murit pe deplin;

10. Starea Conştiinţei Supreme
·         Dumnezeu este cel ce priveşte prin ochii tăi, care ascultă cu urechile tale şi vorbeşte cu gura ta;
·         În profunzimile sufletului tău se află sufletul omenirii însuşi- un suflet divin, transcendent, ce oferă trecerea de la robie la libertate, de la iluzie la trezire, de la timp la eternitate, de la moarte la nemurire;
·         Îl vei cunoaşte pe Dumnezeu fără imagine şi fără mijloace(fără cale)- Creştinul Eckhart;
·         Pierderea conştiinţei unitare: care ne împinge într-o lume a graniţelor şi a limitelor, a spaţiului, a timpului, a suferinţei şi a mortalităţii;
·         Prezentul etern ne apare ca fiind limitat, îngrădit, pentru că este mărginit de experienţele trecute şi de momentele viitoare spre care încercăm să fugim;

miercuri, 22 iunie 2011

KARMA DE FIECARE ZI- DE CARMEN HARRA

               Minunata carte scrisă de Carmen Harra ne descrie într-o frumoasă incursiune, cu un stil înţeles de oricine interesat de cele două lumi( lumea fizică-realitatea pe care o vedem şi lumea Invizibilă), elementul principal al vieţii oricărui om, karma pe care o purtăm în sufletele noastre. De asemenea, această carte cuprinde sfaturi despre cum să îţi trăieşti viaţa în mod sănătos din punct de vedere spiritual, despre cum să fii în stare să iubeşti şi să trăieşti armonios împreună cu cei din jurul tău.
                Lumea Invizibilă este ’’cea unde sufletele sunt neîmpovărate de ego, de emoţii şi de ataşament faţă de lucrurile materiale; fără aceste lucruri negative, iubirea, bucuria şi pacea pot exista în mod armonios’’.
                Karma este ’’ legea cauzei şi a efectului: ce ai semănat, aia culegi! Viaţa ta este un proces de rezolvare a problemelor karmice’’.
                Oamenii vin pe acest pământ ’’pentru a căpăta înţelepciune şi pentru a evolua sper acea perfecţiune’’. Noi existăm ’’ pentru a fi fericiţi şi pentru a dărui şi a primi iubire’’.
                Nu există moarte:’’ corpurile noastre fizice pot înceta să mai funcţioneze, dar sufletele nu mor niciodată; continuă să trăiască în Lumea Invizibilă şi pot alege să se întoarcă într-un corp fizic( pentru a-şi rezolva karma)’’.
                Răul este ’’ lipsă a conştiinţei, confuzie, conflict, trădare, minciuni şi limitări’’.

                 Se face o comparaţie dintre bine şi rău:

Binele este:                                                        Răul este:
Cunoaştere                                                          Ignoranţă
Acţiune                                                               Stagnare
Ordine, curaj                                                       Dezordine, nesiguranţă
Speranţă şi credinţă                                             Disperare
Acceptare şi lucrare întru lumină                       Absenţa luminii

                 
                 Înţelepciunea este ’’cel mai important lucru pe care îl putem dobândi pe acest pământ’’, este ’’singura cale de a evolua către perfecţiunea şi armonia Lumii Invizibile’’. Suntem aici- pe Pământ- ca să evoluăm spiritual şi să creăm o lume aflată în echilibru.


Totuşi, subiectul principal rămâne karma, care este unul dintre cele mai vechi concepte din lume şi aparţine hinduismului. În sanscrită karma înseamnă ’’fapte’’ ori ’’acţiuni’’.
                Acest concept cuprinde principii precum:
1.      acţiunile mentale şi fizice foarte bune sau foarte rele determină efectele din viaţă şi reîncarmarea ta şi pot fi consecinţe ale vieţilor anterioare sau ale acţiunilor din cea curentă;
2.      sufletul călătoreşte de la un trup la altul
3.      karma este atunci când acţiunile vieţii anterioare sunt purtate în viaţa actuală sau când acţiunile acestei vieţi sunt purtate în cea următoare;
4.      reîncarnare: vine din latinescul ’’ carno’’- ai fin în carne şi ’’re’’- din nou, deci înseamnă ’’ a fi în carne din nou’’;
5.      karma nerezolvată respiră energie negativă, boală şi nefericire;
6.       karma spune: Ceea ce faci altora se va întoarce asupra ta;
7.      fiecare dintre noi răspundem pentru gândurile şi faptele noastre; suferinţa este rezultatul propriilor greşeli;
8.      dacă ne eliberăm de ură, dorinţă, deziluzie şi de toate emoţiile negative, ne eliberăm de legea cauzei şi a efectului( de karmă);
9.      Karma nu este soartă sau destin;
10.  Soarta reprezintă şirul de evenimente pe care le trăim şi nu le putem schimba, dar din care trebuie să învăţăm;
11.  Destinul este cel pe care îl putem schimba prin liberul arbitru, prin voinţa proprie;
12.  Karma reprezintă combinaşia dintre gândurile şi acţiunile care ne ajută să ne descurcăm cu soarta noastră şi să ne creăm propriul destin.

Importanţa rezolvării karmei:
- Să recunoşti că pacea ta mentală este rezultatul a tot ceea ce ai făcut înainte este cheia vieţii tale;
- Vindeci karma iertând acţiunile celorlalţi din viaţa ta;
- Reîncarnarea este o ocazie de a repara ceea ce ai grşit, o ocazie de a te întoarce şi de a o lua de la capăt, de a cere iertare şi de a schimba ceea ce ai făcut greşit( mai ales intenţia rea).
- Viaţa noastră este un proces de învăţare; toate răspunsurile sunt în noi; trebuie să învăţăm să ne ascultăm vocea interioară;
-     Lucrurile karmice trebuie să fie rezolvate, ele au început şi sfârşit, ele nu sunt veşnice;
- Unicul rost al existenţei noastre fizice este de a învîţa şi de a-i asigura sufletului evoluţie;
-    Eliberarea de karmă este singura cale de a tinge eternitatea;
- Spiritul care va trece prin prin durere şi suferinţă va atinge Nirvana; toate suferinţele sunt o invitaţie din partea lui Dumnezeu la evoluţie, la dezvoltarea conştienţei de sine;

În cadrul acestei cărţi regăsim LEGILE UNIVERSALE, care ne conduc la o viaţă spirituală adevărată( prin cunoaşterea unor lucruri, prin meditaţie, prin conştientizarea sinelui):

v  1. Legea Karmei: prin intenţiile tale, gândurile, emoţiile, cuvintele şi faptele tale creezi karma;
v  2. Legea Înţelepciunii- Înţelepciunea este a şti ce ce ai putea/poţi să schimbi şi ce nu: a folosi suferinţa ca pe o cale de a învăţa despre tine însuţi;
v  3. Legea Evoluţiei: singura cale de a dobândi înţelepciune este evoluţia spirituală; trebuie să ne ridicăm deasupra emoţiilor şi a ego-ului nostru( care crede doar în lumea materială, fizică) şi să evoluăm în direcţia sufletului:
v  4. Legea Energiei Vibraţionale: suntem cu toţii energie care este în continuă mişcare, iar spiritul, care trăieşte în noi ca energie, nu moare niciodată;
v  5. Legea Unităţii: avem o conştiinţă şi o conştienţă colective şi fiecare dintre noi ne influienţăm unul pe celălalt;
v  6. Legea Iubirii- suntem aici pentru a ne iubi unul pe altul; iubirea este răspunsul la orice întrebare: iubirea necondiţionată, cu care te vindeci pe tine şi îi vindeci pe cei din jur;
v  7. Legea Abundenţei: Universul a fost creat astfel încât fiecare să aibă tot ce are nevoie; lăcomia a creat un dezechilibru în lume: abundenţa se referă în principal la a avea bucurie şi fericire, a savura viaţa;
v  8.Legea Ordinii Divine: există o ordine divină în Univers; totul este plănuit şi sub control divin; ’’ Facă-se voia Ta Doamne, nu a mea’’- toată încrederea în voia divină;
v  9.Legea Recunoaşterii: trebuie să fim recunoscători pentru tot ce avem, pentru fiecare lucru minunat din viaţa noastră;
v  10. Legea Armoniei: Universul este menit să fie în perfectă armonie şi pace; a respecta armonia înnăscută a Universului înseamnă să trăieşti călăuzit de Legile Universale;
v  11. Legea Manifestării: felul în care gândim creează realitatea noatrsă; gândurile se transformă în fapte, iar faptele ne arată ceea ce suntem;
v  12. Legea Detaşării: nu ar trebui să ne ataşăm prea mult de nici un lucru material sau persoană fizică; a fi în perfectă legătură cu divinul înseamnă a rămâne în echilibru;
v  13. Legea Atitudinii: poţi controla reacţia sau atitudinea ta; nimic nu te poate răni mai tare decât propria-ţi atitudine negativă;
v  14. Legea Acceptării: acceptarea este armonie, iar să opui rezinteţă frică;
v  15. Legea Dualităţii: sunt două forţe care lucrează în Univers, yin şi yang, energia masculniă şi feminină şi avem nevoie de ambele pentru a trăi în armonie; esită bine şi rău, armonie şi haos;
v  16. Legea Trinităţii: suntem zămisliţi din trei elemente: trupul, mintea şi spiritul;trupul este controlat de ego, mintea de intelect şi spiritul de suflet; acestea trebui să lucreze în armonie;
v  17. Legea Atracţiei: ceea ce eşti, aceea vei atrage către tine, calea de a atrage iubirea este să fii iubire;
v  18. Legea divinităţii: fiecare dintre noi avem divinitatea înauntrul nostru; să reflectăm această divinitate;
v  19. Legea Ciclurilor: un ciclu de viaţă durează între 9-12 ani şi există 4 sau 5 cilcuri majore;
v  20. Legea Destinului: destinul este ceea ce îţi este menit să experimentezi aici;
v  21. Legea Dharmei: în hinduism şi budism ’’dharma’’ înseamnă ordinea fundamentală a tuturor lucrurilor; trebuie să trăim în acord cu Legile Universale.


           După cum observăm, am început cu Legile Universale şi am încheiat tot cu aceste legi, care ar trebui să fie baza tuturor faptelor noastre, un fel de ghid după care trebuie să ne construim principiile de viaţă, stilul de a trăi şi astfel de a ne regăsi un scop principal în viaţă.

            Eu sunt convinsă că aceste legi ne vor ajuta la înţelegerea lumii în care trăim, dar mai ales la construirea unui scop în viaţă, căci fără acest scop nu putem trăi, nu putem doar hoinări pe acest pământ, fără a avea anumite obiective stabilite.

            Să ne rugăm fierbinte Domnului să avem curajul de a ne trăi viaţa întru dragoste, prin dragoste, dăruind şi primind dragoste.

           Fie ca orice fiinţă umană să îşi găsească locul pe acest pământ, să se regăsească pe sine, să iubească şi să trăiască în armonie cu cei din jurul lui.






luni, 20 iunie 2011

UNSPREZECE MINUTE- DE PAULO COELHO

              Cartea este la fel ca orice carte a lui Coelho o calatorie spirituala a Mariei, tanara brazilianca, in cautarea dragostei si in final, in cautarea (sau pentru regasirea) propriului ego, o carte despre auto-cunoastere, auto-descoperire. Evident, ca in orice carte a sa, Coelho nu poate rata ocazia sa ne mai vorbeasca putin despre divinul feminin si despre “sexul sacru”. Dar, iarasi la fel ca orice carte a sa, foarte antrenanta ca lectura, o carte pe care nu o lasi din mana pana nu ai terminat-o de citit.(preluare de pe un site).

                Ceea ce pot eu sa propun sunt cateva citate care vor starni la unii curiozitatea de a citi aceasta fascinanta carte:
  1. "dragostea este legată mai mult de absenţa decât de prezenţa partenerului"
  2. ''Unsprezece minute. Lumea gravita în jurul a ceva ce dura doar unsprezece minute'' 
  3. ''Pasiunea ne dă semnale care ne încălzesc viaţa''.
  4. '' marele scop al fiinţei umane este să înţeleagă dragostea totală''.
  5. ''sexul poate fi utilizat ca oricare al drog: ca să fugi de realitate, ca să-ţi uiţi problemele, ca să te relaxezi. Şi, ca toate drogurile, e o practică nocivă şi distrugătoare''.
  6. ''Cine iubeşte nu depinde de actul sexual ca să se simtă bine''.

CRISTOFOR, MAGUL DIN CARPAŢI- PARTEA II

- Ce înseamnă MerKaBa? întreb eu nedumerit.
- MerKaBa este un câmp de energie cristalină, care este alcătuit din tipare specifice geometriei sacre, cu ajutorul cărora se aliniază laolaltă mintea, corpul şi inima. MerKaBa vine din vechiul Egipt şi înseamnă Mer-lumină, Ka-spirit, Ba-corp. Spiritul şi corpul înconjurate de anumite câmpuri rotative de lumină, adică cercuri în cercuri, spirale de energie, foarte asemănătoare cu cele ale ADN-ului, pot face ca entitatea să treacă dintr-o dimensiune în alta. Cu ajutorul ei, poţi transcende timpul şi spaţiul.
- Adică poţi vizita alte planete?
– Cu siguranţă. Iar cei de pe alte planete cu ajutorul acestui câmp ne pot vizita pe noi.
îţi spun cu mâna pe inimă, mă reped eu, că ăsta este unul din lucrurile de care sunt convins. Ştiu sigur că există viaţă pe alte planete. Este o tâmpenie să crezi că suntem singuri în imensitatea asta de univers. Am chiar convingerea că exista dovezi, însă acestea sunt foarte bine ascunse. De ce, nu ştiu.
Cristofor se uită lung la mine, după care continuă:
–Ce este geometria sacră, întreb eu.
Geometria sacră reprezintă forma pe care o creează un anumit tip de frecvenţă. Altfel spus, forma este un rezultat direct al formei. Materia întreagă există datorită faptului că energia acestei materii este menţinută într-o anumită stare, ca substanţă a vibraţiei. Este baza creaţiei, este baza armoniei.

Deci şi noi suntem făcuţi cu ajutorul geometriei sacre? întreb eu.
Da, şi nu numai, căci creaţia există şi se prezintă ca tipare energetice de forme de undă, care se aliniază faţă de anumite forme directoare, predefinite. Astfel se explică de ce tonurile Creaţiei se propagă peste tot, prin diverse medii din univers, determinând astfel manifestări predictibile. repetabile, care sunt reacţii faţă de aceste tonuri. Aceste manifestări se pot vedea sub forma sistemelor stelare, a planetelor, atomilor, celulelor şi cuantelor. Tonuri multiple se manifestă simultan, ca nişte corzi armonice ale informaţiei, determinând energia să se combine în diverse tipare ale dimensionalităţii.
– Adică cum?
De exemplu, vibraţiile care determina siliciul din crusta Pământului şi carbonul din corpul nostru se aliniază unor tipare directoare tetraedrice. Folosind singurele cuvinte pe care le aveau la dispoziţie în vremea lor, înţelepţii din vechime au prezentat toate acestea astfel: „La început, a fost Cuvântul şi Cuvântul era cu Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul. La început, el a fost cu Dumnezeu; toate lucrurile s-au făcut prin El şi fără El nimic nu s-a făcut din câte s-au făcut. în El era viaţa şi viaţa era lumina oamenilor".
Deci omul a fost creat prin puterea cuvântului? Întreb eu.
Da, însă şi cu ajutorul elementelor şi a Duhului Sfânt. La toate acestea s-au adăugat conexiunile energetice. Trebuie să înţelegi că la început a fost intenţia, ideea creaţiei, apoi s-a stabilit tiparul. Toate tiparele Creaţiei tridimensionale, inclusiv forma umană, sunt constituite din legături energetice. Aceste legături energetice la rândul lor pot avea cinci forme. Fiecare tipar în parte rezultă dintr-una din cele cinci forme simple sau dintr-o combinaţie a lor.

- Ce este de fapt iubirea, întreb eu mai mult retoric.
- Această iubire de care îţi vorbesc eu, este un sentiment aparte, divin. Este armonie,
pace, îngăduinţă, răbdare, înţelegere, înţelepciune, este atunci când de atâta iubire
simţi că o să îţi explodeze inima, este muzica cosmică, sunetul veşniciei.
(....................................................)
Dar de unde ştie corpul meu ce îmi trebuie?
Organismul umna este o maşinărie perfectă. El are un sistem special de autoreglare.Dacă reuşeşti sa te deconectezi de la raţional şi să îl laşi să îşi facă treaba,atunci celelalte cellule ale sale vor lucra împreună, avînd ca scop întreţinerea vieţii ţi a sănătăţii. Voi daţi organismului chimicale,aditivi, medicamente,stres, furie şi normal că reacţionează. În loc sî vă opriţi, continuaţi să îl umpleţi şi mai tare cu toxine, până când va ajunge la suprasaturaţie şi nu îşi mai poate îndeplini sarcina, şi atunci începe o degradare bruscă şi rapidă şi intervine decesul.Binenţeles că dacă la toate astea se adaugă şi încăr cătura karmică, atunci procesul este şi mai greu de oprit, dacă nu chiar imposibil.
–Bine, dar dacă în karma persoanei stă scris să moară de o anumită boală, atunci contează ce mănâncă?
Da, căci îşi poate prelungi viaţa! Dacă în sprijinul unei mâncări adecvate, benefice vine şi o încărcătură pozi tivă, o evoluţie spirituală, atunci există chiar şansa să se vindece. De fapt omul este un specimen tare ciudat! Voi vă amintiţi de Dumnezeu doar când aveţi probleme şi atunci în loc să căutaţi adevărata cauză, voi vă apucaţi să faceţi reproşuri, să împroşcaţi cu acuzaţii. Căutaţi un vino vat, nu contează că este şeful, vecinul, Dumnezeu, important este să nu fiţi voi. Când din contra vă este bine, toate vă merg în plin, sunteţi sănătoşi şi prosperi, atunci uitaţi să mulţumiţi, consideraţi că toate astea vi se datorează vouă şi sunteţi singurii îndreptăţiţi în a culege laudele.

Ştii ce sunt curios? Unde vor merge toate aceste suflete?
Văd cum privirea i se înceţoşează şi se uită iar prin mine, spunându-mi:
- Mulţi din cei ce se află încarnaţi acum, aici, pe acest pământ, sunt spirite superioare, care au venit să echilibreze karma pământului. Dacă ei nu făceau acest sacrificiu, Soarta pământului ar fi fost mult mai crudă, căci la un anumit moment, cam prin anii tereştri 1820, s-a ajuns la concluzia că pământul este un experiment eşuat. în conformitate cu planul divin acesta trebuia să se autodistrugă în jurul anului pe care voi îl numiţi 2000. însă, datorită lor, în 1967, s-a luat hotărârea, la nivelul entităţilor coordonatoare de a da încă o şansă pământenilor. începând cu acest an au început să sosească grupuri de entităţi elevate. Celor care erau deja aici a început să li se transmită un flux de energie, menit să deschidă cel de-al treilea ochi , sau să permită activarea Sahasrarei cu scopul de a capta informaţii din Akasha . Din ce în ce mai multe adevăruri au fost relevate. Mase întregi de oameni au început să fie captivate de paranormal. încet, aceştia s-au transformat în căutători de adevăr şi mai apoi propovăduitori ai acestuia. Aşa se face că astăzi uitându-te energetic din astral, îi vezi strălucind asemeni unor luminiţe. Mulţi dintre aceştia de care îţi vorbeam, vor muri, dar nu din cauza faptului că vibraţia lor nu va corespunde, ci pur şi simplu pentru că ei vor să se întoarcă acasă, adică acolo de unde au venit. Unii vor rămâne, pentru a-i ajuta pe supravieţuitori, pentru a-i călăuzi. Mai sunt şi acele entităţi care nu vor corespunde noii energii. Din păcate acestea sunt suflete ce au rămas în urmă. Evoluţia lor a fost mai lentă şi nu au reuşit să ţină pasul cu umanitatea. Acestora li s-a pregătit o nouă planetă tip pământ. Ei vor sosi aici în grupuri, pentru a o coloniza. Este aproape identică cu Gaia, oferă aceleaşi condiţii şi se supune aceloraşi legi. Din păcate pentru ei, o vor lua de la început. Ei vor trebui să stăpânească focul, să înveţe să îşi facă haine, să descopere roata. Nu îşi vor mai aminti nimic şi vor lua totul ca pe o experienţă nouă.

- Noi ne încarnăm numai în persoane de acelaşi sex?
- Nu, voi aţi cunoscut toate laturile creaţiei. Aţi fost bărbaţi, femei, heterosexuali, bisexuali, homosexuali, însă în toate aceste trăiri aţi fost animaţi de flacăra Sfântului Duh. Trebuie să înţelegi că toate acestea sunt aspecte ale Creaţiei Divine şi de aceea trebuiau experimentate, pentru a vă însuşi vibraţia lor. Unii au învăţat lecţia repede şi au trecut mai departe la alt stagiu, alţii au experimentat-o mai multe încarnări la rând, iar alţii, cei mai numeroşi, în momentul când îşi schimbă polaritatea, devin agresivi,condamnându-i pe cei care nu le seamănă sau nu le împărtăşesc opiniile. Asta înseamnă că în următoarea viaţă vor fi puşi exact în aceeaşi situaţie, numai că de data asta vor fi de cealaltă parte. Ca să mă înţelegi: un bărbat misogin, care îşi bate soţia, o desconsideră, va trece prin acelaşi gen de viaţă, numai că de data asta va fi femeie şi va îndura, cel mai probabil de la fosta soţie, care acum se va fi reîncarnat în soţ, acelaşi gen de tratament.
- Bine, dar dacă ai şti că ceea ce trăieşti este de fapt propria-ţi răsplată, ai trece mai uşor, sau ai evita s â faci anumite lucruri.
- Da şi nu, căci totodată ai putea spune că te răzbuni, şi cu toate că ştii că o să primeşti răsplata, dar măcar ai o satisfacţie în această viaţă. Totodată, dacă ai şti că femeia frumoasă pe care vrei să o iei de nevastă, te-a înşelat si ucis in altă viaţă ai mai accepta-o? Şi atunci legea faptei şi a răsplatei ar fi anulată. Nimeni niciodată nu s-ar mai putea achita karmic şi deci nu ar mai putea evolua.
- Da, dar dacă nu ştii. atunci cum să faci să îţi rezolvi problemele?
- Aici intervine cumpătarea şi înţelepciunea. In lungul şir al încarnărilor, entităţile ajung în acel punct al evoluţiei, în care îşi dau seama de propria valoare. Un om conştient şi sigur pe sine, este o persoană care nu trebuie să demonstreze nimănui nimic şi de aceea el este binevoitor, calm, înţelegător, conciliant. Gândeşte-te doar dacă conducătorii voştri şi-ar cunoaşte valoarea eu-lui personal, dacă ar fi lipsiţi de orgolii, de aroganţă, ar mai fi războaie? Cearta între doi oameni paşnici este soluţionată încă dinainte de a începe. De fapt în anii ce vor urma vom asista la lucruri speciale. Ai să constaţi cum unii din marii conducători ai planetei vor face o întoarcere de 180 de grade. Vor fi brusc ma înţelepţi şi mai paşnici, dar să nu te gândeşti că acest luciu va fi făcut cu propria lor
voinţă.
- Dar cum? Vor fi siliţi?
- Nu, trupul lor va fi ocupat de o entitate superioară.
- Adică vor fi posedaţi?
- Nu, a fi posedat înseamnă că în trupul tău stă spiritul tău şi spiritul unei alte entităţi. Aici este vorba de altceva. Ei vor fi destrupaţi, ca şi când ar muri, însă locul va fi ocupat de un alt suflet, mult mai evoluat. Nimeni în afară de cei apropiaţi nu îşi va da seama şi chiar şi aceştia vor vedea schimbările, dar le vor găsi explicaţii raţionale, îndepărtându- se total de realitate.
- Şi sufletul iniţial, va muri?
- Da, în sensul că va trece în celălalt plan, însă datorită sacrificiului, el va avea un loc în
ierarhiile superioare.
- Dar de ce această înlocuire? Nu putea pur şi simplu să se nască o entitate, să crească şi
să îşi ocupe locul stabilit?
- Ba da, până acum aşa a fost, însă nu mai este timp. După cum ţi-am mai spus, Pământul va face nu peste mult timp un salt. Unei entităţi îi trebuiau ani, până să ajungă la maturitate.
- Şi de ce nu s-a născut mai din timp?
- Deoarece planul a fost schimbat. Pământul va face saltul însă fără distrugerile
masive prevăzute iniţial. Vor fi schimbări de relief, pierderi de teritorii, cataclisme majore, pierderi umane, însă nu pot fi comparate cu ceea ce trebuia să se întâmple. Şi asta se datorează unor entităţi răzleţe, un fel de pionieri, care au crezut în binele din om şi au cerut o amânare, un fel de păsuire, de timp de graţie, în care să încerce să trezească cât mai multe conştiinţe. Se pare că strigătul lor a avut efect, căci zeci de oameni i-au ascultat, i-au înţeles şi au început să se schimbe şi aceştia la rândul lor au antrenat alte suflete iar această trezire a început să se facă exponenţial, dar am mai discutat aceste lucruri.
Postfaţă
Aceasta a fost povestea unui OM pe care nu l-ai cunoscut niciodată. El este un OM pe care îl poţi întâlni doar acolo unde vrei să îl întâlneşti şi doar atunci când îţi doreşti acest lucru, sau atunci când destinul, în ale lui neştiute meandre, îţi rezervă acest drept.
El este ascuns printre noi, discret. Uneori se strecoară printre razele de soare, alteori
printre nori de furtună, dar întotdeauna aceste aspecte sunt de fapt oglindirea trăirilor
-           
noastre. El trece mai departe pentru că este deasupra noastră, a tuturor. El ştie acest lucru, îl conştientizează, vede cum mediocritatea merge mână în mână cu bunăstarea materială, cum dragostea pentru bani devine lege spirituală a unor fiinţe robotizate, care şi-au pierdut credinţa în Dumnezeu şi în Adevăr.
Spiritualitatea aproape că nu mai există. Ceea ce ne-a rămas este doar evocarea
Divinităţii în faţa morţii, a neantului, a fricii de necunoscut.
Dar unii oameni nu mor, ci se unesc cu Dumnezeu, devenind astfel „Co-Creatori",
iar, aşa cum spune autoarea: „Asta e supremul!"
Şi el Cristofor, magul, înţelege că totul şi toate îşi urmează cursul lor firesc. El, vizionar fiind, ştie că lucrurile trebuie să se schimbe şi să existe un nou început. Un început bun pentru Pământul nostru. Un nou început, poate greu, anevoios, dar mult mai frumos, mai plin de speranţă pentru cei ce vor merita asta.
El ştie dacă putea să apară Internetul înaintea calculatorului, moartea înaintea
vieţii...
„ El ... păstrătorul cheilor alchimiei, a transmutaţiilor, a pietrei filozofale.... este aici
şi pretutindeni, este măreţ, dar totuşi atât de modest...", EL este cel ce ştie Adevărul.