Minunata carte scrisă de Carmen Harra ne descrie într-o frumoasă incursiune, cu un stil înţeles de oricine interesat de cele două lumi( lumea fizică-realitatea pe care o vedem şi lumea Invizibilă), elementul principal al vieţii oricărui om, karma pe care o purtăm în sufletele noastre. De asemenea, această carte cuprinde sfaturi despre cum să îţi trăieşti viaţa în mod sănătos din punct de vedere spiritual, despre cum să fii în stare să iubeşti şi să trăieşti armonios împreună cu cei din jurul tău.
Lumea Invizibilă este ’’cea unde sufletele sunt neîmpovărate de ego, de emoţii şi de ataşament faţă de lucrurile materiale; fără aceste lucruri negative, iubirea, bucuria şi pacea pot exista în mod armonios’’.
Karma este ’’ legea cauzei şi a efectului: ce ai semănat, aia culegi! Viaţa ta este un proces de rezolvare a problemelor karmice’’.
Oamenii vin pe acest pământ ’’pentru a căpăta înţelepciune şi pentru a evolua sper acea perfecţiune’’. Noi existăm ’’ pentru a fi fericiţi şi pentru a dărui şi a primi iubire’’.
Nu există moarte:’’ corpurile noastre fizice pot înceta să mai funcţioneze, dar sufletele nu mor niciodată; continuă să trăiască în Lumea Invizibilă şi pot alege să se întoarcă într-un corp fizic( pentru a-şi rezolva karma)’’.
Răul este ’’ lipsă a conştiinţei, confuzie, conflict, trădare, minciuni şi limitări’’.
Se face o comparaţie dintre bine şi rău:
Binele este: Răul este:
Cunoaştere Ignoranţă
Acţiune Stagnare
Ordine, curaj Dezordine, nesiguranţă
Speranţă şi credinţă Disperare
Acceptare şi lucrare întru lumină Absenţa luminii
Înţelepciunea este ’’cel mai important lucru pe care îl putem dobândi pe acest pământ’’, este ’’singura cale de a evolua către perfecţiunea şi armonia Lumii Invizibile’’. Suntem aici- pe Pământ- ca să evoluăm spiritual şi să creăm o lume aflată în echilibru.
Totuşi, subiectul principal rămâne karma, care este unul dintre cele mai vechi concepte din lume şi aparţine hinduismului. În sanscrită karma înseamnă ’’fapte’’ ori ’’acţiuni’’.
Acest concept cuprinde principii precum:
1. acţiunile mentale şi fizice foarte bune sau foarte rele determină efectele din viaţă şi reîncarmarea ta şi pot fi consecinţe ale vieţilor anterioare sau ale acţiunilor din cea curentă;
2. sufletul călătoreşte de la un trup la altul
3. karma este atunci când acţiunile vieţii anterioare sunt purtate în viaţa actuală sau când acţiunile acestei vieţi sunt purtate în cea următoare;
4. reîncarnare: vine din latinescul ’’ carno’’- ai fin în carne şi ’’re’’- din nou, deci înseamnă ’’ a fi în carne din nou’’;
5. karma nerezolvată respiră energie negativă, boală şi nefericire;
6. karma spune: Ceea ce faci altora se va întoarce asupra ta;
7. fiecare dintre noi răspundem pentru gândurile şi faptele noastre; suferinţa este rezultatul propriilor greşeli;
8. dacă ne eliberăm de ură, dorinţă, deziluzie şi de toate emoţiile negative, ne eliberăm de legea cauzei şi a efectului( de karmă);
9. Karma nu este soartă sau destin;
10. Soarta reprezintă şirul de evenimente pe care le trăim şi nu le putem schimba, dar din care trebuie să învăţăm;
11. Destinul este cel pe care îl putem schimba prin liberul arbitru, prin voinţa proprie;
12. Karma reprezintă combinaşia dintre gândurile şi acţiunile care ne ajută să ne descurcăm cu soarta noastră şi să ne creăm propriul destin.
Importanţa rezolvării karmei:
- Să recunoşti că pacea ta mentală este rezultatul a tot ceea ce ai făcut înainte este cheia vieţii tale;
- Vindeci karma iertând acţiunile celorlalţi din viaţa ta;
- Reîncarnarea este o ocazie de a repara ceea ce ai grşit, o ocazie de a te întoarce şi de a o lua de la capăt, de a cere iertare şi de a schimba ceea ce ai făcut greşit( mai ales intenţia rea).
- Viaţa noastră este un proces de învăţare; toate răspunsurile sunt în noi; trebuie să învăţăm să ne ascultăm vocea interioară;
- Lucrurile karmice trebuie să fie rezolvate, ele au început şi sfârşit, ele nu sunt veşnice;
- Unicul rost al existenţei noastre fizice este de a învîţa şi de a-i asigura sufletului evoluţie;
- Eliberarea de karmă este singura cale de a tinge eternitatea;
- Spiritul care va trece prin prin durere şi suferinţă va atinge Nirvana; toate suferinţele sunt o invitaţie din partea lui Dumnezeu la evoluţie, la dezvoltarea conştienţei de sine;
În cadrul acestei cărţi regăsim LEGILE UNIVERSALE, care ne conduc la o viaţă spirituală adevărată( prin cunoaşterea unor lucruri, prin meditaţie, prin conştientizarea sinelui):
v 1. Legea Karmei: prin intenţiile tale, gândurile, emoţiile, cuvintele şi faptele tale creezi karma;
v 2. Legea Înţelepciunii- Înţelepciunea este a şti ce ce ai putea/poţi să schimbi şi ce nu: a folosi suferinţa ca pe o cale de a învăţa despre tine însuţi;
v 3. Legea Evoluţiei: singura cale de a dobândi înţelepciune este evoluţia spirituală; trebuie să ne ridicăm deasupra emoţiilor şi a ego-ului nostru( care crede doar în lumea materială, fizică) şi să evoluăm în direcţia sufletului:
v 4. Legea Energiei Vibraţionale: suntem cu toţii energie care este în continuă mişcare, iar spiritul, care trăieşte în noi ca energie, nu moare niciodată;
v 5. Legea Unităţii: avem o conştiinţă şi o conştienţă colective şi fiecare dintre noi ne influienţăm unul pe celălalt;
v 6. Legea Iubirii- suntem aici pentru a ne iubi unul pe altul; iubirea este răspunsul la orice întrebare: iubirea necondiţionată, cu care te vindeci pe tine şi îi vindeci pe cei din jur;
v 7. Legea Abundenţei: Universul a fost creat astfel încât fiecare să aibă tot ce are nevoie; lăcomia a creat un dezechilibru în lume: abundenţa se referă în principal la a avea bucurie şi fericire, a savura viaţa;
v 8.Legea Ordinii Divine: există o ordine divină în Univers; totul este plănuit şi sub control divin; ’’ Facă-se voia Ta Doamne, nu a mea’’- toată încrederea în voia divină;
v 9.Legea Recunoaşterii: trebuie să fim recunoscători pentru tot ce avem, pentru fiecare lucru minunat din viaţa noastră;
v 10. Legea Armoniei: Universul este menit să fie în perfectă armonie şi pace; a respecta armonia înnăscută a Universului înseamnă să trăieşti călăuzit de Legile Universale;
v 11. Legea Manifestării: felul în care gândim creează realitatea noatrsă; gândurile se transformă în fapte, iar faptele ne arată ceea ce suntem;
v 12. Legea Detaşării: nu ar trebui să ne ataşăm prea mult de nici un lucru material sau persoană fizică; a fi în perfectă legătură cu divinul înseamnă a rămâne în echilibru;
v 13. Legea Atitudinii: poţi controla reacţia sau atitudinea ta; nimic nu te poate răni mai tare decât propria-ţi atitudine negativă;
v 14. Legea Acceptării: acceptarea este armonie, iar să opui rezinteţă frică;
v 15. Legea Dualităţii: sunt două forţe care lucrează în Univers, yin şi yang, energia masculniă şi feminină şi avem nevoie de ambele pentru a trăi în armonie; esită bine şi rău, armonie şi haos;
v 16. Legea Trinităţii: suntem zămisliţi din trei elemente: trupul, mintea şi spiritul;trupul este controlat de ego, mintea de intelect şi spiritul de suflet; acestea trebui să lucreze în armonie;
v 17. Legea Atracţiei: ceea ce eşti, aceea vei atrage către tine, calea de a atrage iubirea este să fii iubire;
v 18. Legea divinităţii: fiecare dintre noi avem divinitatea înauntrul nostru; să reflectăm această divinitate;
v 19. Legea Ciclurilor: un ciclu de viaţă durează între 9-12 ani şi există 4 sau 5 cilcuri majore;
v 20. Legea Destinului: destinul este ceea ce îţi este menit să experimentezi aici;
v 21. Legea Dharmei: în hinduism şi budism ’’dharma’’ înseamnă ordinea fundamentală a tuturor lucrurilor; trebuie să trăim în acord cu Legile Universale.
După cum observăm, am început cu Legile Universale şi am încheiat tot cu aceste legi, care ar trebui să fie baza tuturor faptelor noastre, un fel de ghid după care trebuie să ne construim principiile de viaţă, stilul de a trăi şi astfel de a ne regăsi un scop principal în viaţă.
Eu sunt convinsă că aceste legi ne vor ajuta la înţelegerea lumii în care trăim, dar mai ales la construirea unui scop în viaţă, căci fără acest scop nu putem trăi, nu putem doar hoinări pe acest pământ, fără a avea anumite obiective stabilite.
Să ne rugăm fierbinte Domnului să avem curajul de a ne trăi viaţa întru dragoste, prin dragoste, dăruind şi primind dragoste.
Fie ca orice fiinţă umană să îşi găsească locul pe acest pământ, să se regăsească pe sine, să iubească şi să trăiască în armonie cu cei din jurul lui.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu